כבר לא עסק קטן? חשוב שתדעו

שרון שי – רואה חשבון

עוסק מורשה הוא מי שסכום מחזור עסקאותיו השנתי גבוה מ"סכום הקובע". (כאמור, נכון לשנת 2020 גובה הסכום הקובע עומד על 100,491 ₪) או שמדובר בעסק שאינו יכול להירשם כעוסק פטור לרוב מדובר במקצועות חופשיים כגון אדריכל, מעצב, מתווך, שמאי, רו"ח, עו"ד ועוד.

צורת התאגדות זו נחשבת כיקרה יותר מעוסק פטור מבחינת עלויות התפעול החשבונאיות שלה, ולכן, במקרים מסוימים בעלי העסק יעדיפו לפתוח תיק עוסק פטור לאחר שפעל זמן מה כעוסק פטור ורק לאחר מעבר רף הסכום הקובע יוגדר כעוסק מורשה

אילו חובות מוטלות על עוסק מורשה?

  • פתיחת תיקים ברשויות המע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי.
  • הוצאת חשבונית מס קבלה עבור כל עסקה שמתבצעת.
  • גביית מע"מ עבור כל עסקותיו בגובה הנקבע בחקיקה, נכון לשנת 2020 – 17% מע"מ.
  • הגשת דיווח חודשי או דו-חודשי לרשויות המע"מ, המפרט מחזור עסקאות, מע"מ שנגבה מלקוחות בקיזוז מע"מ תשומות בגין הרכישות והוצאות השוטפות של העסק.
  • הגשת דיווח חודשי או דו-חודשי לרשות מס הכנסה המפרט מחזור עסקאות בלבד.
  • תשלום מקדמות מס הכנסה בהתאם למחזור עסקאותיו, אחוז המקדמות נקבע באופן אוטומטי ע"י מס הכנסה (בהתאם לענף) תפקידו של רואה חשבון לשנותו ולהתאימו לעוסק בהתאם לצפי גובה הכנסותיו השנתיות ולנקודות הזכות שעומדות לרשותו של כל עוסק. אם אתם זקוקים לשירותיו של רואה חשבון בפתח תקווה צרו קשר בהקדם.

 עוסק מורשה – יתרונות:

  • עוסק מורשה רשאי לקזז חלק גדול מהמע"מ ששולם בגין הרכישות וההוצאות השוטפות של העסק.
  • הכנסתו של העוסק המורשה נחשבת ל"הכנסה אישית". מס ההכנסה שמוטל על עוסק מורשה מחושב על-פי מדרגות המס הנוגעות לשכיר, אולם, בניגוד לשכירים, העוסקים המורשים רשאים לקזז את ההוצאות העסקיות שלהם מההכנסה החייבות לצרכי מס הכנסה. אחד היתרונות הבולטים בליווי מקצועי לאורך השנה ובשלב הגשת הדוח השנתי, הוא הידע והניסיון של הרואה חשבון בחוקים והתקנות מס הכנסה.

רואה החשבון ידע בדיוק אילו הוצאות מותר לקזז מההכנסה החייבת ובכך למקסם את הרווח הנקי של אותו עצמאי.

עוסק מורשה? חשוב שתדע:

על פי סעיף 13 לתקנות מס ערך מוסף (רישום), עוסקים בתחומי עיסוק מסוימים נדרשים להירשם, מלכתחילה, כעוסקים מורשים ולא כעוסקים פטורים. ולכן, טרם ההחלטה, חשוב מאד להתייעץ עם איש מקצוע מתאים בתחום, וזאת, על מנת למנוע בירוקרטיה מיותרת בשלבים המאוחרים יותר של פעילות העסק

לכל מבנה עסקי היתרונות והחסרונות שלו וישנה חשיבות רבה בבחירת המודל הנכון עבור העסק שלכם. לפרטים נוספים ניתן לפנות למשרד רואה חשבון מומלץ שרון שי המתמחה בתחום ואף להיעזר במילוי המסמכים הנדרשים ובפתיחת התיקים ברשויות המתאימות.

 

תפריט נגישות